SHERVIN NAJAFPOUR | AFW21

Shervin Najafpour, İlhamını Türk dünyasının zengin medeniyetinden ve tarihinden aldı. 1991, Norveç doğumlu, aslen Azerbaycan Türküdür ve Oslo, Norveç’te yaşamaktadır. Özel Ticaret Üniversitesi’nden Uluslararası Pazarlama mezunudur. 15 yaşında Norveç’te düzenlenen ve genç yeteneklere şans verilen bir yarışmada, el dikişi ile ilk tasarımına hayat veren Shervin, Norveç’li tasarımcıların dikkatini çekerek moda dünyasına giriş yaptı. Lise yıllarında Amerika’da eğitim aldıktan sonra donanımlı olarak Norveç’e döndü. Ünlü bir tasarımcının Haute Couture koleksiyonunda ikinci tasarımcı olarak çalıştı. Tasarımları ve dikişleri ile dikkatleri üzerine toplayarak Norveçli iki ünlü tasarımcı ile daha çalıştı. Üniversite yıllarına geldiğinde kendi markasını kurmaya karar verdi ve Shervin, 2013 yılında “Büyüsüne kapıldım” dediği İstanbul’da bir lansman düzenleyerek “Dünyanın kalbi İstanbul’dan atıyor” adlı ilk koleksiyonunu uluslararası alanda görücüye sundu. 7 ülkeden farklı basın yayın organları koleksiyona ilgi gösterdi ve manşetlerine taşıdı. 2014 yılında Azerbaycan Bakü’de “Atropatena” koleksiyonunu defile ile tanıttı. AFW 2019’da “I’m a Star” koleksiyonu ile defilesinde verdiği sosyal mesajlarla 192 basın yayın organında yerini aldı. Köklerine olan sevgisini sık sık dile getiren Shervin, moda dışında da kültürel projeler üretiyor. Shervin Najafpour; tasarımlarında çizgisi cesur, zarif ve havalıdır.

Antalya Fashion Week 2021 DIGITAL’de Azerbaycan’ın Karabağ zaferi üzerine esinlenerek hazırladığı ve sadece Suşa’da yetişen Har-ı Bülbül çiçeği ile renklendirdiği koleksiyonun çekimleri Selçuklu mimari yapısı Evdirhan ve el dokuması halı tarlalarında yapıldı.

Shervin Najafpour was inspired by the rich civilization and history of the Turkic world. She was born in Norway in 1991, is originally from Azerbaijan and lives in Oslo, Norway. She graduated in International Marketing from Private University of Trade. At the age of 15, in a competition organized in Norway where young talents were given a chance, Shervin, who gave life to her first design with hand sewing, attracted the attention of Norwegian designers and entered the fashion world. After studying in the USA during her high school years, she returned to Norway well-equipped. She worked as a second designer for a Haute Couture collection of a famous designer. She worked with two more famous Norwegian designers, attracting attention with her designs and stitching. When she reached her university years, she decided to establish her own brand. In 2013, she organized a launch event in Istanbul, which she said “I was captivated by its magic”, and presented her first collection, “The heart of the world beats from Istanbul” to the world. Media outlets from 7 countries showed interest in the collection and carried it in their headlines. In 2014, she presented her “Atropatena” collection with a fashion show in Baku, Azerbaijan. At AFW 2019, with her “I’m a Star” collection, she took place in 192 media outlets with the social messages she gave in her fashion show. Shervin, who often expresses her love for her heritages, also produces cultural projects outside of fashion. Shervin Najafpour’s designs are bold, elegant and cool.

She was inspired by Azerbaijan’s Karabakh victory at Antalya Fashion Week 2021 DIGITAL. The shooting of the collection, which she prepared in this direction and colored with the Har-ı Bülbül flower, which grows only in Susha, was held in the Seljuk architectural structure Evdirhan and hand-woven carpet fields.