SELS BY SELEN DALKIRAN | AFW19

Selen Dalkıran 1989 yılında Almanya’nın Düsseldorf şehrinde doğdu.

Anne ve babası kafkas asıllı olan Dalkıran, Almanya’da doğup eğitim hayatını sürdürerek İnternational Management okudu.

Tasarım, çizim ve modaya ilgisi küçük yaşlarda başlayan yaratıcı sanatçı 2014 yılında işadamı Tuğra Dalkıran ile dünya evine girip İstanbula yerleşti.

İtalyan Moda Akademisi “İnstituto Di Moda Burgo” dan mezun olan genç tasarımcının varoluşunun temel ilkelerinden biri doğu ve batı  izlenimi olduğunu düşündüğünden, tasarımlarında bu farklı detayları harmanlayıp bir bütün içinde birleştiriyor.

Selen Dalkıran farklı kültürleri bir arada yaşayabilmenin onun en büyük şansı ve ilham kaynağı olduğuna inanıyor.

Selen Dalkıran İlkbahar/yaz 2019 koleksiyonu ile Antalya Fashion Week’te…

Selen Dalkiran born in Dusseldorf, Germany in 1989 is of Caucasus descent. Her passion for fashion, drawing and pattering comes from her childhood and in 2014, she married businessman Tugra Dalkiran and moved to Istanbul.

With a degree in International Management from Germany, she decided to fulfill her design dreams by studying at the Italian Fashion Academy “İnstituto Di Moda Burgo”. She is known for combining the harmony of west meets with east, which is notable in the details of her designs. She is a strong believer of the fact that multiple cultures living together brings so much inspiration and strengths a society with the unique cultural exchanges.

Selen Dalkiran debuted her first collection with her spring/summer collection during Antalya Fashion Week 2019

Company Name : 

SELS

Designer : 

Selen DALKIRAN

Website :

www.selsofficial.com

Email :

info@selsofficial.com

 

ISTANBUL / TURKEY