ELIF UYSAL | AFW18

Tasarımcı 1981 yılında Ankara’da doğmuştur.Orta öğrenimini tamamladıktan sonra ünlü ressam Akdoğan Topaçlıoğlu’ndan 7 yıl desen eğitimi almıştır.

2001 yılında Başkent Üniversitesinden mezun olan tasarımcı 2011 yılına kadar çok uluslu firmalarda ürün ve bölge yöneticiliği yapmıştır.

2011 yılının ikinci yarısında profesyonel iş hayatına son noktayı koyan tasarımcı  Fashionbypride markası ile hayalini gerçeğe taşımıştır. Türkiye’nin ilk tescilli tasarım çantası Pride Boxy Bag ile kısa sürede sektörde dikkat çekmeyi başarmıştır.

“ Kullanamayacağım bir ürünü asla bir başkası için tasarlamam” prensibi ile yola çıkan tasarımcı ürün kalitesi ve kullanım rahatlığından ödün vermemektedir.

2012 Sonbahar-Kış Koleksiyonu “My Dream” ile ilk kişisel koleksiyonunu hazırlayan tasarımcı 2013 İlkbahar Yaz koleksiyonu “My Belief” ile Ankara Moda Haftasında dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Sektörde 7. Yılını kutlayan ve 3. Koleksiyonu “Eternity” ile adını dünyaca ünlü moda tasarımcıları arasına yazdırmayı başaran Elif UYSAL  kişisel koleksiyonlarının dışında kişiye özel tasarımlar yaparak, aynı zamanda Bilstore gibi zincir mağazalar  için konsept koleksiyonlar hazırlamaktadır.

” Resurrection ” SS18  koleksiyonunu sergileyecektir.

Elif Uysal born in Ankara, Turkey in 1981 started her career by taking 7 years of design lessons from famous artist Akdogan Topaclioglu.

In 2001, she graduated from Baskent University. She has worked with numerous firms as product and design development manager and department manager. In 2011 he ended her career working for big firms, and established her own brand “Fashion by Pride” and shortly her Pride Boxy Bag gained massive success and became a must have fashion item in Turkey.

“I will never design something to others that I can’t use myself.” Became her motto, and she made sure that the quality and functionality was a highly priority of her brand.

In 2012 she launched the “My Dream” AW collection and in 2013 she launched “My Belief” SS collection which was showcased in Ankara Fashion Week. Elif celebrated her 7th year in the fashion industry with her third collection “Eternity” and managed to enter the list of international fashion designers. In addition of making different collections, she also designs exquisite tailor fitted outfits and she designs collections for fashion chain stores such as BILSTORE.

Elif will showcase her SS18 “Resurrection” collection during Antalya Fashion Week this year.

Company Name : 

Elif UYSAL

 

Website :

www.elifuysaldesign.com

Email :

info@elifuysaldesign.com

 

ANTALYA  / ANKARA / ISTANBUL / TURKEY