SERPIL DINC | AFW20

1982 yılında Sivas’ta dünyaya geldi. İlkokul eğitimini burada tamamladıktan sonra ortaokul eğitimi için Antalya’ya geldi. 1999 yılında Antalya İsmet İnönü Kız Meslek Lisesi Hazır Giyim bölümünü bitirerek mesleğinin temellerini attı. Ardından İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hazır Giyim ve Moda Tasarımı bölümünü kazanarak başarılı bir şekilde mezun oldu. Üniversite eğitiminden sonra Antalya’da ihracat yapan bir firmada 10 yıl boyunca modelistlik, stilistlik, iç planlama, dış planlama ve üretim müdürlüğü yaptı. 2010 yılında ise Elifim Tasarım ve Dikimevi adında kendi atölyesini kurdu. Kurulduğu yıldan beri atölye, Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde hizmet vermektedir.

2018 yılında atölyedeki tasarım ve üretimlerinin satışa sunulduğu Elifim Tasarım ve Butik hizmete girmiştir. Birçok online satış platformunda mağazası bulunan Serpil Dinç ve atölyesi bunların yanı sıra kişiye özel tasarımlar ve üretimler yapmaya devam etmektedir.

SD026 Hikayesi

Her kadın özgür bir ruha sahiptir. SD026 koleksiyonuyla kadınların özgür ruhuna dokunabilmeyi hedeflemektedir, çünkü  kadın dünyada hiçbir şeyin gölgesi değil aksine her şeyin aynasıdır aslında.

She was born in 1982 in Sivas. After completing her primary school education here, she came to Antalya for her secondary school education. In 1999, she laid the foundations of her profession by graduating from Antalya İsmet İnönü Girls Vocational High School in Ready-to-Wear department. Then she successfully graduated from Izmir Dokuz Eylül University, department of Ready-to-Wear Clothing and Fashion Design. After successfully graduating from the department of Ready-to-Wear Fashion Design in Dokuz Eylül University, she worked as a modelist, stylist, internal planning, external planning and production manager for 10 years in an exporting company in Antalya. In 2010 she founded her own workshop called Elifim Design and Sewing House. Since its establishment, the workshop has been serving in the Muratpaşa district of Antalya.

In 2018 Elifim Design and Boutique, where the designs and productions in the workshop are offered for sale, was put into service. Serpil Dinç and her workshop, which has a store on many online sales platforms, continue to make personalized designs and productions.

Story of SD026

Every woman is a free spirit. The SD026 collection aims to touch the free spirit of women, because a woman is not a shadow of anything in the world, but a mirror of everything.