NURHAN CINAR | AFW22

Kumaşlara ve renklere gönül veren, terzi bir annenin ikinci kızı olarak dünyaya geldi. İlerde hayalleri süsleyecek olan tasarım bilgilerinin temellerini annesiyle attı. Moda ve el sanatlarına olan merakı ve tutkusu bu sayede küçük yaşlarda başlamıştır.

Lise ve yüksekokul eğitimini moda ve tekstil tasarımı üzerine aldı. Okulunu birincilik derecesi ile taçlandıran Nurhan Çınar, donanım ve becerisi ile eğitimcilerinin ve o dönemin modacılarının dikkatini üzerine çekti.

Tasarım kariyerine henüz 17 yaşındayken başladı. Eğitim gördüğü kurumda, 1993 yılında özgün tasarımları ve haute couture  çalışmalarıyla kendi tarzını yansıtıp sektöre adım attı. İlk defilesini mezuniyeti sonrasında, içinde akademisyen, şehrin iş, sanat ve protokol dünyasının yer aldığı güçlü bir ekiple düzenlenen bir organizasyonda gerçekleştirdi. Mezuniyetinden iki yıl sonra evlenerek; kariyerine, iki erkek evlat sahibi bir anne olarak devam etti.

2007 yılında gelinlik tasarım ağırlıklı kendi markasını kurarak ilk mağazasını açtı. Nurhan moda markasını özel tasarımları ile şehrin tanınmış ailelerine hizmet vererek mağazacılık düzeyinde de iddialı girişimlerde bulundu.

Kariyerini zirveye taşıma yolunda 2010 yılında “Nurhan Çınar Haute Couture” markası ile kişiye özel tasarımlar ve koleksiyon çalışmalarıyla, yurt dışında birçok satış noktasına hizmet vererek düğün kıyafetleri serisinde başarısını üst düzeye taşıdı.

Bilgi ve tasarım gücüne her yıl yeni şeyler ekleyerek gelişime açık bir tasarımcı olma yolunu seçti. Her sezon trendleri takip eden, zarif, iddialı ve eşsiz tasarımlarıyla konsept defileleri ve çekimlerle adından söz ettirdi.  Sektörün tercih edilen tasarımcılarından birisi oldu.

Nurhan için en önemli detay; insanları tasarımlarının içinde; eşsiz hissetmelerini sağlayarak mutlu bir gülümseme içinde görmek. Başarının ekipten bağımsız olamayacağını düşünen Nurhan Çınar; kurumsallaşma hedefinde güçlü adımlarla ilerlemekte. İşine tutkuyla bağlı ekibi ile birlikte yeni sektör planları doğrultusunda, çalışmalarına büyük bir heyecanla ve tüm enerjisiyle devam etmektedir.

She was born as the second daughter of a seamstress mother who loved fabrics and colors. With her mother, she laid the foundations of the design knowledge that would adorn her dreams in the future. Her curiosity and passion for fashion and handicrafts started at an early age.

She studied fashion and textile design in high school and college. Nurhan Çınar, who crowned her school with the first degree, attracted the attention of educators and fashion designers of that period with her equipment and skills.

She started her design career when she was only 17 years old.  In 1993, she stepped into the sector by reflecting her own style with her original designs and haute couture works.

She held her first fashion show after her graduation in an organization organized with a strong team including academicians, the business, art and protocol world of the city. Two years after her graduation, she got married and continued her career as a mother of two sons.

In 2007, she opened her first store by establishing her own brand based on wedding dress design. Nurhan fashion brand has made ambitious attempts at the merchandising level by serving the well-known families of the city with her special designs.

On the way to take her career to the top in 2010 with the brand “Nurhan Çınar Haute Couture”, she carried her success in the wedding clothes series to the highest level by serving many sales points abroad with her personalized designs and collection works.

She has chosen to be a designer who is open to development by adding new things to her knowledge and design power every year. She has made a name for herself with concept fashion shows and shootings with her elegant, assertive and unique designs that follow the trends every season.  She became one of the preferred designers of the sector.

The most important detail for Nurhan is to see people with a happy smile by making them feel unique in her designs. Nurhan Çınar believes that success can not be independent of the team and is taking strong steps towards institutionalization. Together with her team who are passionate about their work, she continues her work with great excitement and all her energy in line with her new sector plans.