MOHAMED MEHAOUDI | AFW18

Mohamed Mehaoudi 30 yaşında Cezayirli. Moda ve yaratıcılık dünyasına hakim: kariyerine 15 yaşında manken olarak başladı. Bugün, yurtdışında ve Cezayir de birçok ödül almış mankenlerin olduğu ve Cezayir Fransız Enstitüsünün moda günlerini takip eden bir ajansın başında.

2013 yılında, kadın ve erkekler için gece kıyafeti ve pret a porter Dream Designé koleksyonunu yaratarak aynanın diğer tarafına geçti.

Yaratıcı, ve gelişen Mohamed Mehaoudi “sade ve güzel” objektifi doğrultusunda ilerlemeye devam etmektedir.

Antalya fashion week 2018 e Afrika’dan ilham alan, yepyeni bir koleksiyon sunmaktadır.

Mohamed Mehaoudi is of Algerian descent and started out his fashion career as a model when he was 15. He is in charge of a model management agency in Algeria, which has many nationally and internationally award winning models.

In 2013 when he created his first collection Pret a Porter Dream Designe for both women and men, he switch his role from a model to a fashion designer. His creativeness came from having spent many year in the industry. He is a strong believer of that simplicity is beauty, and uses inspiration from his rich heritage to combine ethnic elements and colorful colors in a harmonic way.

He will showcase his latest collection inspired from Africa during Antalya Fashion Week 2018.

Company Name : 

MM

Designer : 

Mohamed MEHAOUDI

Website :

www.mohamedmehaoudi.com

Email :

info@mohamedmehaoudi.com

 

ORAN / ALGERIA