HAKTAN BUCKE | AFW20

Haktan Bucke, Sakarya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümü’nü bitirdikten sonra, sanata ve modaya olan ilgisini taçlandırmak adına LaSalle College İstanbul’da stilistlik eğitimi aldı. Meslek hayatına Türkiye’nin en köklü department store’u olan Beymen’de All Store Visual Merchandiser olarak başlayan Bucke, kariyerine ünlü markalarla çalışarak devam etti. VM manager pozisyonundan sonra VM director olarak kurumsal hayatını sürdürdü.

Eş zamanlı olarak dergi, klip, marka sezon koleksiyonları, katalog çekimleri gibi alanlarda styling yaptı. Kurumsal çalışmalarından kazandığı deneyimin ve eğitimlerinin ışığında, 2015 yılında kendi adını taşıyan Haktan Bucke Haute Couture markasını kurdu. Her sezon Nişantaşı’nda ki showroomunda moda severlere koleksiyonlarını sunan Bucke, aynı zamanda davetler için kişiye özel haute couture parçalar tasarlıyor. Bunun yanı sıra nişanlık,gelinlik gibi tasarımlara da imzasını atıyor.

After graduating from Sakarya University, Faculty of Fine Arts, department of Painting in 2006, Haktan Bucke received stylist training at LaSalle College Istanbul to crown his interest in art and fashion. Bucke started his career as an All Store Visual Merchandiser at Beymen, Turkey’s most established department store, and continued his career working with famous brands. He continued his corporate life as VM director from VM manager position.

Simultaneously he did styling for magazines, TV series, music videos, brand season collections and catalog shootings. In the light of the experience and training he gained from his corporate work, he founded her own brand Haktan Bucke Haute Couture in 2015. Bucke, which presents his collections to fashion lovers in his showroom in Bomonti every season, also creates customized haute couture pieces for invitations and designs such as engagement and wedding dresses. In addition to this, he also designs designs such as engagement and wedding dresses.